English Version

 

TISKOVÉ ZPRÁVY

7 července 2000

Ve své poslední podobě,
Nové Twingo od Renaultu spojuje potěšení z jízdy s radostí z cestování

Renault Twingo od doby svého uvedení na trh v dubnu 1993 dosáhl dalšího milníku své historie.  S příchodem na trh v září 2000 bude nové Twingo reprezentovat významný krok vpřed v rámci svého technického vývoje a vybavení. Bude komfortnější, více vyváženější, s lepší stabilitou na silnicích, účinnějším posilovačem řízení a déle trvajícími brzdami s vyšším účinkem. S elegantnějším a uhlazenějším vzhledem jak interiéru, tak exteriéru teď bude cestování s novým Twingem ještě více příjemnější. Často bráno jako vzor, ale nikdy nevyrovnáno, nové Twingo tímto zvyšuje standardy této třídy, které zvláště konkurence nesmí přehlížet.

Od chvíle svého nástupu se stalo Twingo na automobilovém trhu velmi úspěšným modelem a stalo se více než jakýmsi orientačním bodem mezi malými městskými auty. Twingo se stalo v prvních pěti měsících roku 2000 svým 9.2% podílem na trhu třetím nejprodávanějším modelem ve Francii v segmentu malých vozů, v těsném závěsu za svým sesterským model Clio (21.2%) a modelem Peugeot 206 (20.6%).  Jeho skuteční soupeři jako Ford Ka, Daewoo Matiz, Fiat Seicento, Volkswagen Lupo a Seat Arosa se umístili celkově na dvanácté, šestnácté, sedmnácté, osmnácté a dvacáté druhé pozici, což znamená 1.3%, 0.6%, 0.5%, 0.4% a 0.3% podíl na trhu. Tato nadvláda byla stejně výrazná jako v celé Evropě, kde Twingo zaujímá  3.5% trhu a desáté místo v tomto segmentu vozů před vozy Fiat Seicento (jedenáctá pozice), Ford Ka (dvanáctá pozice), Daewoo Matiz (šestnáctá pozice), Volkswagen Lupo (osmnáctá pozice) a Seat Arosa (dvacátá druhá pozice).

Díky svému modifikovanému skeletu, zdokonalenému brzdovému systému a mnohem rozsáhlejší nabídky výbavy, má Twingo za cíl pokrýt tyto tři oblasti:

 • dokonalejší aktivní a pasivní bezpečnost
 • větší potěšení z jízdy
 • nový estetický dojem docílený použitím nových barev a  potahových materiálů.

Zdokonalená aktivní a pasivní bezpečnost

Bezpečnostní požadavky nového Twinga splňují ta nejpřísnější kritéria. Twingo 2 má skelet s programovatelnou deformací a  Bezpečnostním Systémem Renault (RPS), který zahrnuje přední bezpečnostní pásy vybavené předpínači, přední omezovače zatížení vozu, zadní bezpečnostní pásy, programované vypouštění předních airbagů a   přední bezpečnostní opěrky hlav.
Nové Twingo jde ve své snaze o bezpečnost ještě více daleko a přidává více výkonnější brzdy a ještě více základní a příplatkové výbavy.

Nový skelet
Skelet nového Twinga je vybaven pevnou 17mm přední nezkrutnou tyčí, připevněnou k podélným nosníkům. Průměr původních pevných zadních nezkrutných tyčí byl rozšířen z  17 mm na 21 mm. Tyto změny byly provedeny s cílem zlepšit chování vozidla zejména v krizových situacích.
Ze stejného důvodu bylo také upraveno nastavení regulátorů, aby poskytly co nejlepší kompromis mezi jízdním komfortem vozu a držením vozu na silnici.
Průměr disků byl  zvětšen z 13 na 14 palců. Stejným způsobem bylo docíleno, že i rozměr pneumatik 155/70-13 byl vystřídán novým rozměrem 155/65-14, což umožní lepší stabilitu vozu a držení na silnici.

Nový brzdový systém
Toto je jednou z nejdůležitějších "deviz" nového modelu Twingo. Zvýšení průměru kol také umožnilo na přední nápravě instalaci větších kotoučových  brzd a na zadní nápravě instalaci větších bubnových brzd. Tímto jsou všechny verze nového Twinga vybaveny ve předu odvětrávanými kotouči o rozměrech 259 x 20 mm namísto původních plných kotoučů o rozměrech 238 x 12 mm, zatímco průměr zadních bubnů byl zvětšen z 177 na 203 mm. Použití širšího průměru a odvětrávaných předních kotoučů významně zvýšilo brzdný účinek vozu.
Bylo také provedeno výrazné zlepšení posilovače brzdového systému. Brzdný účinek byl tímto zesílen o 15%.
Systém ABS se stal základní výbavou nového Twinga a nyní poskytuje mnohem bezpečnější brždění ve všech situacích. Systém je doplněn funkcí EBV (Elektronické střídání brzdného účinku), která kontroluje zpětné rozdělování brzdné síly.
Tyto veškeré provedené změny během provádění testů prokázaly, že Twingo umí zastavit z 100 km/h na 0 km/h na 40 metrech. (testy typu AMS s plně obsazeným vozidlem). Takový výsledek v segmentu těchto vozů je opravdu vzácný.

Vyšší  dynamický komfort
Co se týče řízení, elektrický posilovač řízení byl také lehce pozměněn.  Nové nastavení řízení umožní lépe ovládat vozidlo ve všech rychlostech a ve všech situacích.

Větší radost z jízdy
Nové Twingo je prvním vozidlem Renaultu, jenž je vybaveno vypínačem airbagu spolujezdce. Vypínač je umístěn na pravé straně přístrojové desky. Deaktivace airbagu je signalizována kontrolkou "Airbag Off". Hlavním důvodem tohoto zajištění je možné vypnutí airbagu v případě umístění sedačky dítěte na sedadle spolujezdce.
Dalším systémem je systém automatického zamykání dveří, pokud je auto v pohybu(CAR - Condamnation Automatique en Roulant). Je dostupný u modelů Clio, Mégane a Scénic a bude také k dodání pro nové Twingo. Systém funguje následujícím způsobem: boční a zadní dveře se zamknou, jakmile automobil překročí rychlost přes 7km/hod. Smyslem tohoto systému je poskytnout celkovou ochranu pro oba cestující a přepravovaný předmět jak uvnitř v kabině vozidla, tak v zavazadlovém prostoru (útok neznámých osob, krádež zavazadla apod.). Vůz je odemknut, jakmile jsou jedny z dveří zevnitř otevřeny, ale jsou opět uzamknuty po nastartování motoru vozu.  Systém se také aktivuje či deaktivuje stisknutím tlačítka na dálkovém ovládání zamykání dveří po dobu pěti sekund.
Také sedadla nového Twinga byla modifikována, nyní jsou vybavena nižším sedákem a poskytují mnohem lepší komfort sezení. Výškově nastavitelné sedadlo řidiče je možné mít na základě modelové verze.

12tiletá záruka proti prorezivění karosérie
Twingo následuje model Mégáne a nabízí 12tiletou záruku proti prorezivění karosérie na plně galvanizované karosérii.

Novinky na zevnějšku vozidla

Zevnějšek nového Twinga využívá svého nadčasového designu. Přesto vypadá, jako by byl oživen a obnoven a to vše díky použití čirého krytu předních světlometů a předních mlhových světel z polykarbonátu. Jejich celkový povrch poskytuje lepší osvětlení a krycí materiál je výhodný díky své větší odolnosti proti odlétajícím kamínkům a škrábancům.
Původní kryty kol a kola byla nahrazena kryty kol "Ursa" a hliníkovými disky "Hydra".
Nárazníky v barvě karosérie se staly součástí standardní výbavy stejně jako  elektricky ovládaná a odmlžovaná zpětná zrcátka, která jsou standardem střední výbavy včetně.
Také, co se týče barvy vozu, v nabídce bude celkem 9 barev, z nichž 2 jsou nové a exkluzivně jen pro Twingo : Vibrato modrá a Cherish červená.

Novinky na interiéru vozidla

Design interiéru vozu také doznal několika změn, jenž zdůrazňují samotnou osobitost vozu.
Nové potahové materiály označené jako látka " " a samet "Changing" je možné kombinovat s různými odstíny barev.  Navíc, jako poprvé u modelu Twingo, dostane zákazník s výběrem verze Privilège možnost kombinace barvy sametu (červená či modrá) s vybranou barvou karosérie.
Středová konzola byla také nově upravena a má místo na odložení pití (kromě verze s automatickou převodovkou) a  kryt řadící páky.
Přístrojová deska zahrnuje nová kontrolní tlačítka v průsvitné červené barvě.
Vnitřní výplň dveří dostaly také novou podobu a dávají interiéru vozu jemnější nádech. Jsou buď z textilu, nebo z kůže a obsahují dva reproduktory včleněné do dveří. Navíc díky svému designu mají reproduktory lepší zvuk a jsou  hlouběji sazeny ve výplni dveří.

Akustický komfort vozidla

Akustický komfort nového Twinga byl zlepšen ve třech úrovních:

 • motorová jednotka
 • interiér vozu
 • hi-fi systém

Tato zlepšení byla umožněna provedením následujících změn:
Lepší odhlučnění pohonné jednotky bylo provedeno přidáním tlumících materiálů pohlcujících hluk a to na přepážku mezi motorem a interiérem vozu a také pod samotnou kapotu. Při rychlosti 50 km/hod.  je naměřené zlepšení kolem 3 dBA, což znamená kolem 50% zlepšení v porovnání s předchozí verzí Twinga .
Snížení aerodynamického hluku a hučení bylo dosáhnuto zejména pomocí namontování dvojitého těsnění dveří.
Hi-fi systém nyní zahrnuje dva extra reproduktory ve dveřích a také dva výškové reproduktory umístěné na palubní desce, určené ke zvýšení kvality poslechu hudby. Oproti tomu 4 reproduktory jsou součástí nového systému, jenž přispívá k dosažení více realističtějšího zvuku lepší kvality. Tento nový digitální hi-fi systém (autorádio Radiosat 3000 RDS 2x15W ve verzi Privilege a autorádio Radiosat 6000 CD RDS 2x15W ve verzi Initiale) také poskytuje větší jednoduchost v ovládání, zejména díky funkci Speed Volume (automatická úprava hlasitosti zvuku v závislosti na rychlosti vozidla). Jeho nový a elegantnější vzhled je navržen tak, aby bylo dobře ovladatelný a dosažitelný  z místa řidiče.

Nový satelitní navigační systém (GPS)

Počínaje modely jako Scénic, Safrane a Espace bude také Twingo vybaveno satelitním navigačním systémem. Tento systém, který je nabízený jako příplatková výbava pro modelové řady Privilege a Initiales, je složen z Rádio-CD přehrávače vyvinutým ve spolupráci se specialisty společnosti Becker.
Navzdory svému konvenčnímu vzhledu jako obyčejné autorádio tento systém umožňuje zobrazit zjednodušený plán cesty stejně jako poskytnout některé funkce  systému GPS Carminat, který je výbavou jiných modelů Renault. Jedná se například o hlasovou  syntézi, automatický výpočet nové trasy v případě změny směru jízdy a zobrazení názvů ulic nebo přímo seznam adres. Systém umožní  použití map 12 zemí  západní Evropy, které jsou uloženy na jednom CD-ROMu.
Pokud si zákazník vyberte tento navigační systém, bude nainstalován namísto původní autorádia. Velikým přínosem pro řidiče bude možnost orientovat se podle navigačního přístroje a  zároveň poslouchat hudbu z CD přehrávače o výkonu 2x18W. Tento hlavní atribut tohoto přístroje je ojedinělý na trhu s obdobnými navigačními výrobky.

Novinky v nabízených variantách vybavení Twinga

Celková nabídka vybavení a příslušenství nového Twinga je pokryta čtyřmi verzemi vybavení, z nichž tři jsou zcela nové. Tyto nové verze s názvy jako Authentique, Expression a, jsou zakončeny vrcholnou modelovou řadou, verzí Initiale. Nabídka základní a příplatkové výbavy všech modelových řad Twinga je následující:

Authentique

Tato základní modelová řada je vybavena motorem 1.2 l. o výkonu 60 koní,  manuální převodovkou a má následující standardní výbavu:

 • ABS
 • 14-palcová kola
 • Airbag řidiče
 • Airbag spolujezdce
 • vypínač airbagu spolujezdce
 • Výškově nastavitelné pásy předních sedadel
 • Předpínače bezpečnostních pásů předních sedadel
 • Přední omezovače zatížení vozu a zadní bezpečnostní pásy
 • Elektrická okna
 • Elektronický imobilizér motoru
 • Nové látkové výplně dveří
 • Pylový filtr
 • Nárazníky v barvě
 • Výškově nastavitelné přední světlomety s průhlednými polykarbonovými kryty
 • Nová středová konzola s držáky na kávu
 • Nový látkový materiál "Sparkling"  
 • Kryty kol "Ursa"
 • 12tiletá záruka proti prorezivění karosérie

Expression

Tato verze má následující standardní vybavení + vybavení z verze Authentique :

 • Centrální zamykání dveří s dálkovým ovládáním
 • Automatické zamykání dveří při pohybu vozidla (CAR)
 • Elektricky ovládaná okna dveří s ovládáním v barvě vozu
 • Elektrický posilovač řízení

Privilege

Od této verze je k dispozici také automatická převodovka.
Tato verze má následující standardní vybavení + vybavení z verze Expression :

 • Ovládání klimatizace (*)
 • Reflexní čelní sklo (pokud je vůz vybaven klimatizací)
 • 2  zadní opěrky hlav
 • Výškově nastavitelné sedadlo řidiče
 • Autorádio 3000 RDS 2x15W s ovládáním rádia na volantu
 • Navigační systém Radiosat CD Navigation GPS 2x18W je součástí příplatkové výbavy
 • Sametové čalounění "Changing" (ve 2 nebo 3 barvách)

(*) Klimatizaci není možné zkombinovat s automatickou převodovkou.

Initiale

Nejvyšší verze modelu Twingo má následující standardní vybavení  + vybavení z verze Privilege :

 • Boční airbagy
 • Přední mlhovky
 • Autorádio Radiosat 6000 CD RDS 2x15W s ovládáním rádia na volantu
 • Kožené potahy
 • Volant potažený kůží
 • Přední a zadní koberečky
 • Lehké hliníkové disky "Hydra"
 • Autorádio Radiosat CD Navigation GPS 2x18W je součástí příplatkové výbavy

Barva a potah

Pro nové Twingo jsou v nabídce tyto nové kombinace laku a barvy potahů interiéru:

Potah

Barva

Verze

Potahový materiál

Ledově bílá

Černá

Vertigo

Anis

Amande

Boreal

Cherish červená

Margot červená

Vibrato modrá

Authentique

Látka "Sparkling"

s

s

 

s

 

s

s

s

s

Expression

Látka "Sparkling"

s

s

s

s

  

s

s

s

s

 

Muškátový samet "Changing"

 

s

s

s

  

s

s

s

o

Privilege

Modrý samet "Changing"

 

o

  

  

  

o

 

 

s

 

Červený samet "Changing"

 

o

o

o

  

o

o

o

o

Initiale

Kůže

 

s

  

 

 s

  

   

  

s : Standart
o : Příplatek

Technické údaje

Pohonná jednotka

Twingo 1.2

Twingo 1.2 Auto

Výkon

60 koní (43 kW)
při 5,250 otáčkách

60 koní (43 kW)
při 5,250 otáčkách

Točivý moment

93 Nm (9.7 mkg)
při 2,500 otáčkách

93 Nm (9.7 mkg)
při 2,500 otáčkách

Převodové stupně na 1,000 otáček za minutu

5-rychlostní ruční

3- rychlostní
 automatická

1. stupeň

  8.12 /   7.84*

12.74

2. stupeň

14.65 / 14.15*

21.24

3. stupeň

20.66 / 19.95*

31.86

4. stupeň

28.25 / 27.27*

-

5. stupeň

36.11 / 32.13*

-

Výkony

 

 

Maximální rychlost

151 km/h.

150 km/h.

0-100 km/hod.

13"4 / 13"7*

16"4

0-400 m s pevným startem

18"8 / 19"0*

20"5

0-1000 m s pevným startem

35"5 / 35"8*

37"8

Spotřeba paliva (l/100km)

 

 

Město

7.5 / 7.7*

8.9

Mimo město

5.1 / 5.3*

6.0

Kombinovaná

6.0 / 6.2*

7.0

CO2 emise (g/km)

143 / 148*

166

* s klimatizací

eny ve Francii k 28. srpnu 2000 včetně DPH
    Authentique Expression Privilege Initiale
   FRF EUR FRF EUR FRF   FRF EUR
Twingo 1.2 57,500 8,766 61,500 9,376 66,500 10,138 76,500 11,662
Twingo 1.2 LPG 67,500 10,290 71,500 10,900           
Twingo 1.2 Auto              66,500 10,138 76,500 11,662

Příplatková výbava FRF TTC EUR TTC
Boční airbagy (kromě verze Initiale) 1.500 229
Thermal pack (Klimatizace + reflexní čelní sklo)    7.000 1.067
Disky z lehkých slitin  2.500 381
Přední mlhové světla 800 122
Autorádio Radiosat 3000 1.500 229
Autorádio Radiosat CD 6000 3.000 457
Plátěná střecha 2.500 381
Elektricky ovládaná skleněná střecha 3.000 457
Metalický nebo perleťový lak 1.900 290
Navigační systém Radiosat CD 8.000 1.220

(RENAULT)